Historia TSPS

Toruńskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole

Zarząd Regionalny

10.10.1989 –  Odbyło się zebranie grupy inicjatywnej, na którym podjęto  decyzję o utworzeniu   stowarzyszenia oraz powołano Komitet Założycielski Toruńskiego Stowarzyszenia Narodowego Czynu Pomocy Szkole, któremu powierzono przygotowanie i przeprowadzenie  rejestracji .  

21.11.1989 –  Sąd Wojewódzki w Toruniu na podstawie Ust. z dnia 7 kwietnia 1989 r. prawo o stowarzyszeniach podejmuje decyzję o wpisaniu  Toruńskiego Stowarzyszenia  NCPS do oficjalnego rejestru  jako nowej organizacji pozarządowej o pełnej samodzielności programowej, organizacyjnej i finansowej.  

15.12.1990 –  I Walne Zebranie Członków TS NCPS, które dokonuje wyboru władz statutowych stowarzyszenia, uchwala program i podejmuje decyzję o zmianie nazwy na Toruńskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole.  

1991 – 1995 –  TSPS w początkowym okresie swojego działania w głównej mierzekoncentruje się na popularyzowaniu idei pomocy szkole, budowaniu   społecznego poparcia dla  działań na rzecz oświatowy, organizowaniu zbiórek publicznych i przekazywaniu rzeczowej i finansowej pomocy.  

1.09.1996 –  Stowarzyszenie poszerza swoje dotychczasowe formy działań    związane z organizowaniem i niesieniem pomocy  szkołom o nową dziedzinę. Otwarta zostaje pierwsza szkoła dla dorosłych – Technikum Odzieżowe Wieczorowe, które  zapoczątkowało nadal kontynuowaną i stale poszerzaną działalność oświatową.  

1.09.1998-  TSPS powiększa swoją ofertę edukacyjną o   formy szkolenia kursowego dla dorosłych. Powstaje kolejna placówka – Ośrodek Szkolenia BHP.  

17.07.2002 –  W następstwie wprowadzonych zmian ustawowych Sąd Rejonowy w Toruniu, VII Wydział Gospodarczy, podejmuje decyzję i dokonuje wpisu  Toruńskiego  Stowarzyszenia  Pomocy Szkole  do nowoutworzonego Krajowego Rejestru Sądowego ( Rejestr Stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej )  podnumerem 0000121592.  

2.09.2004 –   W siedzibie Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu otwarta zostaje wystawa pod nazwą „Kredką i igłą”, na której zaprezentowano projekty plastyczne modele ubiorów słuchaczy Policealnego Studium Projektowania i Konfekcjonowania Odzieży oraz Technikum Odzieżowego.  

14.10.2005 –  W podziękowaniu za wspieranie toruńskiej oświaty Prezydent Miasta Torunia   wyróżnił Toruńskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole nagrodą w postaci   statuetki symbolicznego anioła będącego częścią składową herbu miasta.

29.11.2006 -TSPS jako organ założycielski powołał kolejną placówkę szkoleniową. Rozpoczęło Rozpoczęło działalność działalność Centrum Kształcenia Zawodowego „GASTROHTUR”,  placówka
kształcenia ustawicznego, wpisana do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez Prezydenta Miasta Torunia ( nr 323 ).

16-17.03.2007 – Aktywny udział członków stowarzyszenia w XIII Ogólnopolskiej Sesji Pedagogicznej pt. „Szkoła przyjazna uczniom” oraz imprezach towarzyszących:  Gali Laureatów Konkursu Plastycznego,  Krajowych Targach Książki Szkolnej organizowanych przez  KSPS. w Warszawie.
W tym samym miesiącu odbył się w Toruniu Festiwal Edukacji Przedszkolnej „Fenomen Wieku Przedszkolnego”, który  organizowało Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”. TSPS  wspierał to przedsięwzięcie konkretną pomocą finansową.
Wymienione  wydarzenia stanowią przykład współdziałania z innymi pokrewnymi stowarzyszeniami działającymi w kraju i  lokalnie. 

06.04.2007 – postanowieniem Sądu Rejonowego w Toruniu  Toruńskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole uzyskuje  status organizacji pożytku publicznego.

12-13.04.2007-  Targi Wydawnictw i Szkolnej Promocji Edukacyjnej w Toruniu „EMICO 2007”. TSPS wyróżnione dyplomem za III miejsce w kategorii najciekawszej prezentacji szkoły.

XI.2007 – Wykorzystując uzyskane uprawnienia organizacji pożytku publicznego stowarzyszenie podjęło i zakończyło przygotowania związane z rozpoczęciem od nowego roku kalendarzowego akcji pod hasłem „1% odpisu na  cele oświatowe.”  W ten sposób poszerzono dotychczasowe wieloletnie starania o stałe zwiększanie środków przeznaczonych na  wspieranie oświaty w regionie.

III. 2008 – Dokonano podsumowania przebiegu pierwszych kilku miesięcy    akcji „odpisu  1% od podatku na cele oświatowe.”  Darczyńcy scedowali na rzecz TSPS łączną kwotę 169.582,12 zł. Z pomocy w formie darowizn skorzystały 92 placówki oświatowe.

19-20.03.2009 –  Przedstawiciele TSPS uczestniczyli w XV Ogólnopolskiej Sesji Pedagogicznej dla dyrektorów szkół zrzeszonych w Klubie Przodujących Szkół KSPS oraz   w XI Targach Edukacyjnych w Krakowie. Uczestnictwo pozwoliło poznać aktualne trendy edukacyjne propagujące szkołę nowoczesną, przyjazną i skuteczną, problematykę języka podręczników szkolnych, wyzwań edukacyjnych  początku XXI wieku,  formy  promocji szkół oraz najnowszą ofertą wydawniczą wydawców książki edukacyjnej.  

31.08.2009 – Stowarzyszenie zmienia swoją dotychczasową siedzibę. W związku z podjęciem przez władze miasta decyzji o wygaszeniu Zespołu Szkół Odzieżowych  Zarząd Regionalny TSPS uzyskuje nowe pomieszczenia w obiekcie po byłych warsztatach szkolnych przy ul. Jęczmiennej nr 10.   

15. X. 2010 –  Technikum Budowlane w Grudziądzu, będące częścią składową Zespołu Szkół Budowlanych i Plastycznych, zostaje przyjęte do Klubu Przodujących Szkół przy Krajowym Stowarzyszeniu Pomocy Szkole, co skutkuje  powiększeniem grona szkół klubowych w regionie do 22 placówek, nad którymi zgodnie z porozumieniem zawartym z Krajowym Stowarzyszeniem pomocy Szkole nasze  stowarzyszenie  sprawuje lokalną opiekę i od wielu lat współdziała.  

22-23.X.2010 – TSPS współorganizuje w Toruniu wraz  z Krajowym Stowarzyszeniem Pomocy Szkole XVI Ogólnopolską Sesję Pedagogiczną oraz imprezy towarzyszące dla dyrektorów i nauczycieli szkół zrzeszonych w Klubie Przodujących Szkół na temat „Telewizja, radio, internet … a może jednak i książka?” Sesja i imprezy towarzyszące były częścią programu obchodów 30 rocznicy powstania Szkoły Podstawowej nr 8 w Toruniu.  

10.03.2011  –   II Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków zwołane na wniosek Komisji Rewizyjnej w związku z koniecznością wprowadzenia zmian w Statucie TSPS. Zebrani członkowie przyjęli sprawozdanie Prezydium ZR z działalności w 2010 roku, zatwierdzili bilans finansowy za okres sprawozdawczy, przyjęli między innymi uchwały w sprawie zmian w statucie i o kierunkach pracy do końca obecnej kadencji.

14-16.04.2011 –  Zespół Edukacyjny „Blok”, którego  szkoła budowlana  jest w     Klubie Przodujących Szkół przy KSPS, był organizatorem w Toruniu Finału Centralnego XI Edycji Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia.”  Stowarzyszenie było jednym ze sponsorów tej ogólnopolskiej imprezy i zostało wyróżnione honorową statuetką z okazji 50-lecia szkoły.  

18.11.2011 –  Ostatnie z  odbytych czyli V Walne Zebranie Członków TSPS (  poprzednie: 1990, 1996, 2001, 2006 i nadzwyczajne: 2011, 20   ). Ustępujący zarząd i komisja rewizyjna przedłożyły sprawozdania z minionej 5-letniej kadencji. Walne Zebranie Członków udzieliło absolutorium dotychczasowym władzom, przyjęło uchwały w sprawie zmian w statucie i o kierunkach  pracy, dokonało wyboru nowych członków Zarządu Regionalnego i Komisji Rewizyjnej.Bezpośrednio po V WZC   pierwsze zebrania organizacyjne odbyły Komisja Rewizyjna i nowowybrany Zarząd Regionalny, który powołał swoje aktualnie urzędujące Prezydium ZR. W uznaniu zasług dla oświaty Toruńskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole po raz kolejny otrzymało od Prezydenta Miasta Torunia honorowe wyróżnienie, które zostało wręczone w czasie V Walnego Zebrania Członków.

26.11.2011 –  Do tego dnia Toruńskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole  realizując  statutowe zadania pożytku publicznego  w okresie  ostatniej kadencji  zgromadziło i przekazało dla szkół pomoc finansową w ogólnej kwocie  1.644.588,03  zł.  

11.12.2011 – Prezydium ZR TSPS podejmuje decyzję o włączeniu się  do realizacji ogólnopolskiego  przedsięwzięcia pod nazwą „Szkoła ucząca racjonalnego gospodarowania energią”, którego głównym wykonawcą jest Krajowe Stowarzyszenie Pomocy Szkole  przy wsparciu finansowym Narodowego. Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej.

28 i 29.05.2012 –  Zorganizowanie i odbycie w ramach przedsięwzięcia „Szkoła ucząca racjonalnego gospodarowania energią” warsztatów szkoleniowych dla 100 nauczycieli z terenu województwa.  

27.10.2012  –  Wychodząc naprzeciw aktualnym problemom wychowawczym w szkołach oraz włączając się w nurt realizacyjny planowanych zamierzeń władz oświatowych w dziedzinie bezpieczeństwa w  placówkach oświatowych, stowarzyszenie zorganizowało w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu konferencję szkoleniową  pod tytułem „Wczesne rozwiązywanie konfliktów sposobem eliminacji przyczyn agresji w szkole”.  

5.01.2013  – W Toruniu odbyła się pierwsza w kraju Wojewódzka Konferencja  Podsumowująca   warsztaty pod hasłem „Szkoła z energią – jak uczyć racjonalnego gospodarowania energią”   poświęcona podsumowaniu i ocenie osiągniętych efektów w ramach współrealizowanego przez cały 2012 rok ogólnopolskiego przedsięwzięcia. Konferencja z udziałem kilkudziesięciu nauczycieli była również okazją do ogłoszenia wyników konkursu na konspekt lekcji poświęconej problematyce oszczędzania energii oraz autorskiej prezentacji wyróżnionych prac konkursowych.